Faworyt Epsom Derby 2016 wycofany po badaniach DNA!

Data publikacji: 2016-05-18
Wyścigi fot. foter

 

Epsom Derby to jedna z najbardziej prestiżowych i najstarszych (odbywa się od 1780 roku!) gonitw płaskich na świecie, rozgrywana na dystansie półtorej mili - czyli dokładnie 2423 metrów. Obok 2000 Guineas Stakes i St Leger wchodzi ona w skład brytyjskiej "potrójnej korony". 

Rok temu w Epsom Derby zwyciężył og. Golden Horn, o którym pisaliśmy po jego sukcesie w Prix de'l Arc de Triomphe. Po wygranej w 2000 Guineas Stakes, 30 kwietnia 2016r. jednym z naturalnych faworytów na Epsom Derby stał się Galileo Gold (Paco Boy - Galicuix/Galileo). Niestety, ku rozczarowaniu części kibiców, koń ten nie stanie na starcie. Przyczyną jego wycofania nie są jednak względy zdrowotne, a... przeprowadzone badania DNA. Otóż w trakcie analizy jego genomu pod względem "genu szybkości" (Equinome Speed Gene) stwierdzono występowanie genotypu C:C, który predysponuje go do sukcesów na dystansach do 1 mili (1600 m). Decyzję o wycofaniu konia z gonitwy Epsom Derby ogłosił Hugo Palmer - trener Galileo Gold.

Zamiast w Epsom Derby, Galileo Gold pobiegnie w irlandzkiej gonitwie 2000 Guineas. Jeśli zwycięźy, będzie 9. koniem w historii, któremu udał się taki dublet. 

 

Galileo Gold w zwycięskiej gonitwie 2000 Guineas

 

Jak tłumaczą naukowcy, wprawdzie na sukces wyścigowy w 65% składają się czynniki takie jak odchów czy odpowiedni trening, jednak przy dużej konkurencji i w wyrównanej stawce koni, to właśnie geny mogą zadecydować o zwycięstwie. Badania DNA pod kątem "genu szybkości" prowadzone są od stycznia 2010 roku, od tego czasu, wykonująca te analizy firma Plusvital, przebadała 13 000 koni, w tym 1000 zwycięzców gonitw.

W trakcie badania genu szybkości, są możliwe do uzyskania trzy rodzaje genotypu: C:C (jak u Galileo Gold), który predysponuje konie do osiągania najlepszych wyników na dystansach ok. 1 mili (1600 m) oraz C:T i T:T, ktore natomiast sugerują, że konie o takim genotypie będą lepsze na dłuższych dystansach (1,5 mili i więcej). Ponadto wykazano, że zaledwie 1% koni z genotypem sprinterskim, czyli C:C, osiągało satysfakcjonujące rezultaty na dystansie 1,5 mili. 

Dziś badania DNA, także w Polce, powszechnie stosuje sie do potwierdzania pochodzenia koni. Czy wkrótce będą one służyły hodowli koni także do odkrywania "genów sukcesu"? 

 

 

źrodło: knowledgetransferireland.com, fot. foter.com